2010. november 12., péntek
Katonasuli a határ szélén
A Mikes Kelemen Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium 64 éves története során bebizonyította, hogy fontos szerepet játszik szűkebb és tágabb környezetében.
Az, hogy a Mikes Kelemen Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium Battonyán van, nem kell külön megjegyezni, hiszen – az immár egy évszázados múltra visszatekintő intézmény –, ötven évig az ország egyetlen iskolája volt ezzel a névvel, pedig a településnek nem volt közvetlen kötődése Mikeshez. De éppen e névválasztással nem csak az iskolában alakult ki egyfajta „Mikes-kultusz”. A város XIX. századi fejlődése tette indokolttá az iskola alapítását, amely több sikertelen kísérlet után - a jogelőd Polgári Fiúiskola - 1912 őszén nyitotta meg a kapuit. Feladata Battonya és vonzáskörzetének településein élő gyerekek elemi iskola utáni képzése volt 1947-ig. Ekkor a város egy gimnázium létrehozására kapott lehetőséget. A szűkebb és tágabb környezet mindenkori igényeinek megfelelő képzés folyamatos fejlődésen ment keresztül, amelyet az oktatott szakmák változása is tükrözött. Az 1971-re kiépült tagozatos rendszert 1979-re a fakultációs rendszer váltotta fel, majd 1982-től a szakközépiskola is kétprofilú lett - a körzet iparosodását követve -, megindult a műszerészképzés is. Az iskola igazgatónője, Molnár Mihályné elmondta, hogy a gimnáziumi párhuzamos osztályok egyikében a közismereti tárgyak, idegen nyelvek (angol, német), matematika és informatika kapott hangsúlyt, míg a másikban belügyi rendészeti- és katonai képzéssel egészült ki az oktatás.
Az iskola 2005-ben az egyike volt azoknak a tanintézeteknek, amelyek - a Honvédelmi Minisztériummal és a nemzetvédelmi egyetemmel karöltve - elkezdték a katonai alapismeretek oktatását. Azt tapasztalták, hogy az önkéntes haderő megalakítása után a fiúk érdeklődése megnőtt a katonai szolgált iránt. A városi önkormányzat - mint az iskola fenntartója - szakember alkalmazásával anyagilag is lehetővé tette a tárgy oktatását, s az Air Soft lőtérrel megteremtette a lőkiképzés hátterét is.A katonai alapismeretek választható érettségi tárgy, ezért – mind a négy évfolyamra jellemző – az önvédelemi oktatás kibővül a 9. évfolyamban a Magyar Köztársaság biztonság- és szövetségi politikájával (36 óra). Kibővül a 10. évfolyamban a térkép- és tereptani alapismeretekkel (36 óra), a 11. évfolyamban az általános katonai ismeretekkel (72 óra), a 12. évfolyamban a Magyar Köztársaság honvédelmének felépítése és szabályozásával (36 óra), egészségügyi ismeretekkel (18 óra), valamint az érettségi vizsgára történő felkészüléssel (10 óra). A gyakorlati képzések között lövészet, fegyvertechnikai- és alaki ismeret is szerepel.Az előző évben két, az idén már négy diák választotta érettségi tantárgyként a katonai alapismereteket. Ez a diákok részéről azért is elismerésre méltó, mert az ismereteket – fakultatív tantárgy lévén – szabadidejükben, az eredeti tanrenden felül kellett elsajátítani, helytállni a fizikai- erőnléti- és gyakorlati foglalkozásokon, amit lelkesen és komolyan végeztek. Mindehhez kihívást és motivációt Tóth Mihály – 2006-ban végzett a ZMNE hadtudományi karán, huszonöt év katonai szolgálattal a háta mögött – oktató hozzáértő és körültekintő pedagógiai tevékenysége jelenti, hiszen olyan tantárgyról van szó, amelyet csupán könyvből nem lehet elsajátítani. Az oktatási tematika teljes egészében a katonasuli alapismeretek tankönyvre épül, de kiegészül a szimulációs lőtérrel, a hadijátékokkal, a honvédelmi napokkal, ami a felkészítést gyakorlatiasabbá teszi, és még jobban elősegíti a pályára irányítást.
Tanulóink leginkább a Magyar Honvédség tiszthelyettes szakképző iskolája iránt érdeklődnek – mondta a szakoktató. - Az eddig hat érettségizett diákból négyen jelentkeztek a szentendrei képzésre, ahová egészségügyi és pszichikai okok miatt ugyan nem nyertek felvételt, de közülük egy fő a honvédség szerződéses katonája lett.A Mikes Kelemen Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium 64 éves története során bebizonyította, hogy fontos szerepet játszik szűkebb és tágabb környezetében. Az iskola emlékkönyvében „akikre büszkék vagyunk”- felirat alatt olvasható az élet különböző területén hírnevet, elismerést és kimagasló érdemeket szerzett személyek között dr. Czuth László mérnök ezredes, dr. Mucsi József ezredes, szociológus, Braun László mérnök altábornagy, korábbi vezérkar főnök-helyettes és Lipták József őrnagy, a békéscsabai toborzó- és érdekvédelmi iroda vezetőjének neve. Ők a honvédelem területén állták és állják meg a helyüket a Battonyán érettségizett diákok közül.
Írta: Vastagh László
Fényképezte: Mudrityné Baji Klára
http://www.hm.gov.hu/cikk/14418/katonasuli-a-hatar-szelen
5 megjegyzés:
A HÍR A MIÉNK :)
Hála és Köszönet mindazoknak, akik MEGOSZTJÁK ezt a hírt a FACEBOOKon, az IWIWen, és egyéb közösségi portálokon.
Köszönöm továbbá, ha ÍRÁST, FÉNYKÉPET KÜLD bárki a környezetében zajló közérdekű eseményekről.
* * * * * *
Kíváncsiak vagyunk a TE véleményedre is ! :)
SZABÁLYZAT
A moderátoroknak azonnal törölni kell minden olyan hozzászólást, amely:
1. jogszabályellenes,
2. a nyelvi agresszió megnyilvánulása (trágár, átkozódó, szidalmazó, káromló szavakat és kifejezéseket tartalmaz),
3. témaidegen,
4. a kulturált, folyamatos társalgást feltűnően és szándékosan akadályozza és zavarja,
5. más felhasználóra nézve sértő, bántó, személyeskedő,
6. gyűlöletkeltő, fenyegető,
7. kegyeletsértő,
8. rasszista, kisebbségellenes megnyilvánulásokat tartalmaz,
9. más felhasználó politikai, vallási meggyőződését vitatja,
10. az alkotmányos rend vagy törvények megsértésére buzdít,
11. bárki valós, személyes adatát (pl. név, munkahely, lakhely, beosztás stb.) engedély nélkül teszi közzé, feltéve, hogy az érintett azokat nem maga hozza nyilvánosságra,
12. pornográf és a jó ízlést sértő képeket, szövegeket, tiltott jelképeket tartalmaz.
2011.03.25.
Szerintem nagyon jó, hogy van a városban egy gimnázium, ahol ráadásul még orientálódhatnak is gyermekeink különféle pályák felé. SOKKAL JOBBAN MEG KELLENE BECSÜLNÜNK ! A szülőknek is, hogy ide íratják a gyerekeiket, a városvezetésnek is, hogy harcol érte, és az ott dolgozó pedagógusoknak is a jó minőségű képzéssel. (bár, saját hazájában állítólag senki sem lehet próféta)
VálaszTörlésKöszönjük a cikk eredeti megjelenési helyére vonatkozó linket. Az iskola honlapját is érdemes nézegetni most, például a Beiskolázás vagy a Nyílt nap résznél. Összeállítást lehet látni a sokféle képzési kínálatról és mindenféle érdekes tevékenységről.
VálaszTörlésÉs még milyen sok katonatiszt, rendőr, határőr lett az egykori Mikes-diákokból!
VálaszTörlésNagyon időszerű ez a cikk. Hallottam milyen pletykák mennek a városban jelenleg. Tényleg visszaadja a város a megyének a gináziumot, és onnantól bizonytalanná válik az intézmény sorsa? Tényleg ma lesz rendkívüli önkormányzati ülés ezügyben?
VálaszTörlésKár lenne :( Lehet, hogy elkéstél az intelmeiddel Szkepci.
Igen Mac, sajnos jól tudod, a következő testületi ülés anyagában is benne van már tényként.
VálaszTörlés