Találtam a neten egy 2010 januári cikket, mely szerint csak mítosz. Részlet a cikkből :
"...A múlt század második felében látszólag ugrásszerűen megnőtt az efféle mítoszok száma, holott valószínűleg csak arról van szó, hogy az idő még nem rostálta ki közülük a kérészéletűeket. Ezek egyike az, hogy „a felszabadító szovjet hadsereg” Battonyánál lépte át 1944-ben a magyar határt, de Murányi rámutat, a világháború történetével foglalkozók csak azért nem írhatták le az 1980-as években, hogy a „dicsőség” egy kisebb községé, Nagylaké, merthogy az akkori befolyásos külügyminiszter, Puja Frigyes Battonya szülötte volt. (Eltekintve attól az apróságtól, hogy akkortájt a határ már és még nem trianoni volt: a szovjet hadsereg elsőként, 1944. augusztus 27-én a székelyföldi Sósmezőt vette be.)..."
A teljes cikk itt olvasható : http://www.urbanlegends.hu/2010/01/battonya-es-mansfeld/
És főleg itt (csak ide regisztrálni is kell, és Battonyáról ott is csak ennyi van) : http://hvg.hu/hvgfriss/2010.01/201001_A_MAGYAR_MuLT_MAKACS_LEGENDAI_Velunk_elo_to
Az illusztráció megtévesztő lehet: a műalkotás az 1891-es agrárszocialista zendülésnek állít emléket, a négy lelőtt tüntetőnek. A 90. évfordulóra készítette Búza Barna szobrászművész.
VálaszTörlésEgy szerény megjegyzés: Hogy hol jöttek be az oroszok? Arra a leghitelesebb forrás az akkori katonai hadmozdulatokat rögzítő hivatalos iratokban található a reális válasz. Nem az itteni falvak és városok utólagos "versengése2 és egyéb politikai sugallatok döntik el a határ átlépésének helyét és idejét.
VálaszTörlésElőször 1965 -ben ünnepeltük meg az eseményt. Nagy felhajtás volt. Környékből hozták az iskolásokat és eset 8 kor indultak vissza, megtelt a főutca.
VálaszTörlésAkkor Keszthelyi bácsi volt az elismerve , mint az első aki találkozott a szovjetekkel. Ő a szenátor édesapja volt.
Később időről-időre volt valami ünnepség, és lecserélték Keszthelyi bácsit is, a kor szellemnek jobban megfelelő nép egyszerű gyermeke szereplőjére, nem is egyre, egyből két fő volt aki először találkozott a szovjetekkel, és ők kerültek az Ország Világ című lap borítójára, egyikük neve: Vrányis György volt.
Nem emlékszem rá mikor volt a legutolsó ilyen ünneplés, és arra sem, hogy valaha kiderült-e az igazság, hogy a szerb pópa vezette küldöttség volt a valódi, első-találkozó! Szláv szokás szerint kenyérrel és sóval fogadták őket.
Majdnem elkészült Mezőkovácsháza felől az új útburkolat , de ahol érte az esemény a kivitelezést, sajnos ez mkh-i határban volt még, ott hagyták abba az út javítását , felújítását is.
Puja Frigyes miniszter 20 évet adott, hogy mások jelentkezzenek be a dicsőségre, a Battonyától- Nemesmedvesig fogalom így várt ismertté... Lehetett volna Csanádpalota, vagy Naglakl is az első tag.