2010. december 29., szerda
Battonyánál jöttek be először az oroszok - mítosz, vagy valóság ?
Találtam a neten egy 2010 januári cikket, mely szerint csak mítosz. Részlet a cikkből :
"...A múlt század második felében látszólag ugrásszerűen megnőtt az efféle mítoszok száma, holott valószínűleg csak arról van szó, hogy az idő még nem rostálta ki közülük a kérészéletűeket. Ezek egyike az, hogy „a felszabadító szovjet hadsereg” Battonyánál lépte át 1944-ben a magyar határt, de Murányi rámutat, a világháború történetével foglalkozók csak azért nem írhatták le az 1980-as években, hogy a „dicsőség” egy kisebb községé, Nagylaké, merthogy az akkori befolyásos külügyminiszter, Puja Frigyes Battonya szülötte volt. (Eltekintve attól az apróságtól, hogy akkortájt a határ már és még nem trianoni volt: a szovjet hadsereg elsőként, 1944. augusztus 27-én a székelyföldi Sósmezőt vette be.)..."
A teljes cikk itt olvasható : http://www.urbanlegends.hu/2010/01/battonya-es-mansfeld/
És főleg itt (csak ide regisztrálni is kell, és Battonyáról ott is csak ennyi van) : http://hvg.hu/hvgfriss/2010.01/201001_A_MAGYAR_MuLT_MAKACS_LEGENDAI_Velunk_elo_to
3 megjegyzés:
A HÍR A MIÉNK :)
Hála és Köszönet mindazoknak, akik MEGOSZTJÁK ezt a hírt a FACEBOOKon, az IWIWen, és egyéb közösségi portálokon.
Köszönöm továbbá, ha ÍRÁST, FÉNYKÉPET KÜLD bárki a környezetében zajló közérdekű eseményekről.
* * * * * *
Kíváncsiak vagyunk a TE véleményedre is ! :)
SZABÁLYZAT
A moderátoroknak azonnal törölni kell minden olyan hozzászólást, amely:
1. jogszabályellenes,
2. a nyelvi agresszió megnyilvánulása (trágár, átkozódó, szidalmazó, káromló szavakat és kifejezéseket tartalmaz),
3. témaidegen,
4. a kulturált, folyamatos társalgást feltűnően és szándékosan akadályozza és zavarja,
5. más felhasználóra nézve sértő, bántó, személyeskedő,
6. gyűlöletkeltő, fenyegető,
7. kegyeletsértő,
8. rasszista, kisebbségellenes megnyilvánulásokat tartalmaz,
9. más felhasználó politikai, vallási meggyőződését vitatja,
10. az alkotmányos rend vagy törvények megsértésére buzdít,
11. bárki valós, személyes adatát (pl. név, munkahely, lakhely, beosztás stb.) engedély nélkül teszi közzé, feltéve, hogy az érintett azokat nem maga hozza nyilvánosságra,
12. pornográf és a jó ízlést sértő képeket, szövegeket, tiltott jelképeket tartalmaz.
2011.03.25.
Az illusztráció megtévesztő lehet: a műalkotás az 1891-es agrárszocialista zendülésnek állít emléket, a négy lelőtt tüntetőnek. A 90. évfordulóra készítette Búza Barna szobrászművész.
VálaszTörlésEgy szerény megjegyzés: Hogy hol jöttek be az oroszok? Arra a leghitelesebb forrás az akkori katonai hadmozdulatokat rögzítő hivatalos iratokban található a reális válasz. Nem az itteni falvak és városok utólagos "versengése2 és egyéb politikai sugallatok döntik el a határ átlépésének helyét és idejét.
VálaszTörlésElőször 1965 -ben ünnepeltük meg az eseményt. Nagy felhajtás volt. Környékből hozták az iskolásokat és eset 8 kor indultak vissza, megtelt a főutca.
VálaszTörlésAkkor Keszthelyi bácsi volt az elismerve , mint az első aki találkozott a szovjetekkel. Ő a szenátor édesapja volt.
Később időről-időre volt valami ünnepség, és lecserélték Keszthelyi bácsit is, a kor szellemnek jobban megfelelő nép egyszerű gyermeke szereplőjére, nem is egyre, egyből két fő volt aki először találkozott a szovjetekkel, és ők kerültek az Ország Világ című lap borítójára, egyikük neve: Vrányis György volt.
Nem emlékszem rá mikor volt a legutolsó ilyen ünneplés, és arra sem, hogy valaha kiderült-e az igazság, hogy a szerb pópa vezette küldöttség volt a valódi, első-találkozó! Szláv szokás szerint kenyérrel és sóval fogadták őket.
Majdnem elkészült Mezőkovácsháza felől az új útburkolat , de ahol érte az esemény a kivitelezést, sajnos ez mkh-i határban volt még, ott hagyták abba az út javítását , felújítását is.
Puja Frigyes miniszter 20 évet adott, hogy mások jelentkezzenek be a dicsőségre, a Battonyától- Nemesmedvesig fogalom így várt ismertté... Lehetett volna Csanádpalota, vagy Naglakl is az első tag.